Aktualności

Wydawnictwo BRM zaprasza na warsztatowy weekend na Mazurach 21-23 czerwca

Jak napisać książkę prozatorską, ekspercką, biznesową? Jak znaleźć redaktora, który oceni nasz potencjał i sposób pisania? Jak znaleźć wydawcę i jak negocjować kontrakt? Jak samodzielnie wydać książkę i ile to kosztuje? Jak pozyskać numer ISBN z Biblioteki Narodowej? Jak na książce zarobić, jak ją sprzedawać i dystrybuować, żeby znalazła się we wszystkich księgarniach w Polsce?

 

Grupa BRM zaprasza na warsztaty literacko-wydawnicze prowadzone przez Agnieszkę Żelazko, pisarkę, dziennikarkę i właścicielkę wydawnictwa BRM. Warsztaty odbędą się 21-23 czerwca 2024 w pięknym ośrodku „Dom Wiejska 39A” zlokalizowanym nad brzegiem jeziora Nidzkiego, w Rucianem-Nidzie na Mazurach. Oprócz części warsztatowej (która będzie obejmowała blisko 7 godzin praktycznej i użytecznej wiedzy) przewidziano też wycieczki rowerowe, wspólne pływanie i ogniska. Goście będą mieć również dostęp do prywatnego pomostu i prywatnego basenu.

 

Pobyt obejmuje warsztaty literacko-wydawnicze, noclegi (w pokojach dwuosobowych) oraz wyżywienie (2 śniadania serwowane, połączone z degustacją mazurskich serów i miodów, uroczysty trzydaniowy obiad w sobotę oraz 2 ogniska połączone z kolacją).

 

Tematyka warsztatów:

Blok 1: Pisanie i konstruowanie fabuły
Jak napisać książkę, czyli droga od pomysłu, poprzez skonstruowanie postaci i fabuły, aż po dialogi, rys historyczny, tło społeczne i… całą książkę.

Czy każdy może napisać książkę? Jak ułożyć myśli w głowie, jak pokonać strach przed ocenianiem własnej twórczości literackiej? Jak znaleźć redaktora, który oceni nasz potencjał i sposób pisania? Jak nie pogubić się w wątkach? Jak zaprzyjaźnić się ze swoimi bohaterami i jak ich uśmiercić?

Blok 2: Szukanie wydawcy i współpraca z nim
Jak wygląda rynek wydawniczy w Polsce? W jaki sposób szukać wydawcy, by trafić w dobre ręce? Czy poszczególne wydawnictwa są podzielone tematycznie? Jak negocjować kontrakt z wydawcą? Jakie są formy współpracy z wydawcami i jaką rolę pełni autor w tej machinie?
Blok 3: Samodzielne wydanie książki

Czy samodzielne wydanie książki się opłaca? Jak „ogarnąć” książkę od strony graficznej? Ile kosztuje skład i łamanie książki oraz druk i oprawa? Co jest lepsze? E-book, audiobook czy książka drukowana?

Blok 4: Dystrybucja i sprzedaż własnych książek. Ile można zarobić?

Jak trafić na półkę w Empiku i we wszystkich innych księgarniach? Jak samodzielnie sprzedawać i promować swoją książkę i ile można na tym zarobić?

 

Prowadząca:

Agnieszka Żelazko – pisarka, dziennikarka, fotografka, wydawca. W branży wydawniczej pracuje od dwudziestu lat. Jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończyła też studium pisania w Polskiej Akademii Nauk oraz Studium Literacko Artystyczne na UJ (nazywane pierwszą szkołą pisarzy w Polsce). Jest autorką kilkunastu książek prozatorskich, podróżniczych, kulinarnych i biznesowych. Jedna z jej książek była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Agnieszka Żelazko przez wiele lat organizowała (razem z Polską Akademią Nauk) pikniki poetyckie m.in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz konkurs poetycki „Młodzi na łodzi”. Była jurorką w różnych konkursach literackich i poetyckich.

Wydawnictwo, które prowadzi Agnieszka Żelazko wydaje książki prozatorskie (m.in. Opowiadania przyprawione miłością, Sponsorowaną), poetyckie (m.in. tomiki Ewy Frączek, Pauliny Korzeniewskiej, Katarzyny Wiśniewskiej), biznesowe (m.in. dotyczące prowadzenia firmy oraz działań Public Relations), eksperckie (m.in. Prawo bankowe w praktyce, Fuzje i przejęcia). Wydawnictwo BRM publikuje też różne raporty m.in. dotyczące telemedycyny, czy hipoteki odwróconej w Polsce.

 

Pensjonat:

Dom Wiejska 39A jest uroczym pensjonatem zlokalizowanym w Rucianem-Nidzie, tuż przy jeziorze Nidzkim. Obiekt urządzony jest w stylu butikowym, ma prywatny dostęp do jeziora, jest otoczony prywatnym ogrodem z częścią jadalną, miejscem do leżakowania, dużą zadaszoną wiatą. Do dyspozycji gości jest wspólna kuchnia z jadalnią i kominkiem. Każdy pokój jest urządzony elegancko, w stonowanych kolorach. W każdym pokoju jest telewizor i łazienka z prysznicem. Niektóre pokoje mają taras lub balkon. Z patio pensjonatu rozpościera się piękny widok na jezioro Nidzkie, obiekt ma swój własny pomost. Goście mają możliwość korzystania z basenu, który znajduje się w drugim obiekcie należącym do tych samych właścicieli, położonym „dwa domy dalej”. Z pensjonatu Dom Wiejska 39A jest bardzo blisko do Puszczy Piskiej, Leśniczówki Pranie i innych atrakcji turystycznych.

 

 

Harmonogram:

 

21.06 (piątek)

15:00-16:00 – zakwaterowanie w pensjonacie Dom Wiejska 39A (dojazd we własnym zakresie, parking pod pensjonatem jest bezpłatny. Możemy pomóc w organizacji transportu oraz odebrać osoby z Pisza, Orzysza lub Mikołajek)

16:00-18:00 – powitalne ciasto, kawa i inne napoje. Spotkanie organizacyjne, a następnie czas wolny (dla chętnych wspólne pływanie lub wycieczka rowerowa po okolicy)

18:00 -22:00 – ognisko zapoznawcze na terenie obiektu. Przedstawienie uczestników i ich zamierzeń związanych z pisaniem książek i twórczością literacką. Wspólne grillowanie: kiełbaski, warzywa z oliwą czosnkową, oscypki z sosem żurawinowym, sałatki, pieczywo, napoje.

 

22.06 (sobota)

9:00 – śniadanie serwowane w jadalni. Śniadanie będzie połączone z degustacją mazurskich serów (kozich i owczych) i miodów

10:30 – 13:30 – pierwsza część warsztatów literacko-wydawniczych (zgodnie z powyższym opisem)

14:00 – uroczysty obiad w zaprzyjaźnionej restauracji w Rucianem-Nidzie (zupa, drugie danie, deser)

15:30 – 19:00 – druga część warsztatów literacko-wydawniczych (zgodnie z powyższym opisem)

19:30 – ognisko połączone z rozmowami na temat pisania książek 😉

 

23.06 (niedziela)

9:00 – śniadanie serwowane w jadalni. Śniadanie będzie połączone z degustacją mazurskich serów (kozich i owczych), mazurskich miodów oraz słynnej oliwy sosnowej.

10:30-12:30 – czas wolny, plażowanie, wspólne pływanie lub rowery

12:30-13:00 – wykwaterowanie

 

Koszt uczestnictwa:

Zgłoszenia do 30 maja – 2390 zł

Zgłoszenia do 7 czerwca – 2590 zł

 

 

Zapisy:

Aby zapisać się na warsztaty prosimy o maila na adres: agnieszka.zelazko@grupabrm.pl. Wszelkie informacje dotyczące płatności, zakwaterowania, alergii pokarmowych oraz transportu będą ustalane mailowo z każdym uczestnikiem.